Türkiye Cumhuriyeti

Lüksemburg Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Büyükelçinin Mesajı

Saygıdeğer  vatandaşlarım, internet sitemizin değerli ziyaretçileri,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Lüksemburg Büyük Dükalığı nezdindeki Büyükelçisi olarak görevime 15 Kasım 2016’da başladım. Ülkemi ve milletimi Lüksemburg’da temsil etmekten onur ve gurur duyuyorum.

Yeni görevime dünya ve  Avrupa’da ciddi siyasi, ekonomik ve sosyal sınamaların yaşandığı, Türkiye’de ise, menfur darbe girişimi ve onu takip eden FETÖ/PDY mensubu ihanetçilerin temizlenmesi ve demokrasimizin daha da güçlendirilmesi çalışmalarının hız kazandığı bir dönemde başladım. Lüksemburg’da ülkemle ilgili oluşan yanlış izlenimleri düzeltmek ve Türkiye’nin doğru algılanmasını sağlamak en başta gelen görevlerim arasındadır. Bu amaçla yürüteceğim çalışmalarda siz değerli vatandaşlarımın destek ve katkılarına güveniyorum.

Görev sürem boyunca çalışmalarımı, seleflerimin kıymetli katkılarıyla inşa edilmiş olan Lüksemburg ile mevcut ikili ilişkilerimizi ve işbirliğimizi gerek siyasi ve ekonomik gerek sosyal ve kültürel alanlarda en ileri seviyelere çıkarmak için çalışacağım. Aynı şekilde, Türkiye-Lüksemburg arasındaki ilişki ve işbirliğini çok taraflı platformlarda da geliştirmek için çalışmaya devam edeceğim.  

Değerli vatandaşlarım,

Büyükelçilik olarak en önemli görevlerimizden birisi de Lüksemburg’da huzur ve güvenliğinizi gözetmek, karşılaşabileceğiniz sorunlara yasal çerçevede çözüm üretmek, yardımına ihtiyaç duyduğunuz her konuda en büyük destekçiniz olmaktır. Büyükelçiliğimizi ikinci eviniz olarak görmenizi istiyorum. Bu bağlamda, sizlerin kendi kimlik, benlik ve kültürünüzü unutmadan içinde bulunduğunuz topluma entegre olmanızın hem sizin yaşantınızın kolaylaşması hem de yaşamakta olduğunuz bu ülkede Türkiye’yi en güzel şekilde temsil etmeniz bakımından büyük önem taşımaktadır. Sizler Türkiye ile Lüksemburg arasında bir dostluk köprüsü oluşturuyorsunuz.

Öte yandan, Türkiye’yi ve Türk insanını daha yakından tanımayı arzulayan, ekonomik, sosyal, kültürel vb. konularda ülkemizdeki karşıtlarıyla işbirliği kurmak, mevcudu daha ileri seviyelere çıkarmak isteyen Lüksemburg sakinlerine yardımcı olmak da Büyükelçiliğimizin görevleri arasında yer almaktadır.

Bu vesileyle, büyük değer atfettiğimiz görüş, öneri ve dilekleriniz için internet sitemiz, telefonlarımız ve e-posta adresimizin hizmetinizde olduğunu; ayrıca, tüm duyuru ve açıklamalarımıza facebook ve twitter sayfalarımız aracılığıyla en hızlı biçimde erişebileceğinizi özellikle hatırlatmak istiyorum.

Büyükelçiliğimizden esirgemeyeceğinize inandığım destek ve katkılarınız için peşinen teşekkür ediyor, sizlere şahsım ve mesai arkadaşlarım adına içten selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.